Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Předejděte frontám a nechte si zhotovit cestovní pas už teď!

11.3.2015 | S blížící se turistickou sezónou očekávají úředníci i letos rapidní nárůst počtu lidí, kteří budou potřebovat vystavit nové cestovní doklady. Kdo se chce vyhnout každoročním frontám u přepážek, neměl by nechávat vyhotovení cestovního pasu na poslední chvíli. Důležité také je zkontrolovat si před dovolenou v zahraničí platnost cestovního dokladu.

pardubice-logo-1c.jpg

Největší zájem o cestovní pasy zaznamenává pardubický magistrát každoročně mezi květnem a červencem. U přepážek je v těchto měsících až 5 krát více žadatelů než jindy. „Počet pracovišť, na kterých můžeme cestovní doklady vystavovat, je státem daný a není možné je ani dočasně navyšovat. Rád bych proto apeloval na občany, kteří hodlají v létě vycestovat za hranice, aby si zkontrolovali platnost svých cestovních dokladů a v případě, že potřebují nové, o ně přišli zažádat včas, nejlépe nyní. Objednat se lze on-line přes www.pardubice.eu. Pokud si lidé pamatují datum, kdy o cestovní pas žádali, pak najdou na webu města i termín, kdy si hotový doklad mohou vyzvednout,“ upozornil vedoucí odboru správních agend Petr Kramář s tím, že kapacita internetového objednávání se bude na léto ještě navyšovat. 

Vyhotovení cestovního pasu trvá až 30 dní. Maximálně 15 denní lhůta pro vydání pak platí v případě, že se jedná o tzv. PAS-BLESK, který neobsahuje strojově čitelná data, biometrické údaje ani otisky prstů a má pouze omezenou půlroční platnost. Bleskově vydávané cestovní pasy, jejichž pořizovací cena je 1.500 korun pro dospělého a tisícovka za dítě, zároveň nemusí všechny země akceptovat - například Spojené státy americké biometrické údaje na dokladu striktně vyžadují. 

S problémy při vstupu do některého ze států by se lidé mohli setkat i tehdy, pokud nebudou mít jejich cestovní pasy dostatečně dlouhou platnost i poté, co z něj odcestují. Ověřit si požadavky jednotlivých zemí lze například telefonicky na ambasádě či konzulátu dané destinace v ČR. Kontakty jsou uvedeny na webu Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz. Kromě toho tam lze dohledat i informace týkající se vízových povinností. 

Cestovat pouze s občanským průkazem je možné do všech členských států Evropské unie a rovněž do Švýcarska, Norska a na Island. Je však nutné myslet na to, že i do těchto států potřebují svůj doklad také děti. „Málokdo ví, že občanský průkaz může mít v Česku i novorozenec. Vystavení občanského průkazu pro dítě do 15 let stojí rodiče pouhých 50 korun a jeho platnost je stejná jako u cestovního pasu, tedy 5 let,“ připomněl Petr Kramář a doplnil, že pořízení 5letého cestovního pasu pro dítě do 15 let vyjde na stokorunu, starší dítě a dospělého pak přijde na 600 korun, přičemž platnost dokladu je desetiletá.

Na rozdíl od občanského průkazu lze o vydání cestovního pasu žádat pouze v místě trvalého bydliště, respektive na pověřeném úřadu s rozšířenou působností. Pod pardubický magistrát tak patří dalších zhruba 55 okolních obcí, což čítá spolu s Pardubicemi na 125 tisíc lidí. 

Pavla Kosíková

tiskový úsek