Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Právní poradnu již navštívily stovky občanů

15.2.2017 | Nevíte, jak si poradit ve složitější životní situaci? Vyzkoušejte bezplatnou právní poradnu, která v Pardubicích funguje již přes pět měsíců. Advokáti z Pardubického kraje jsou občanům k dispozici každou středu v budově magistrátu ve Štrossově ulici, kde zájemcům poskytují základní právní informace k jimi dotazovaným věcem.

ilustracni_foto.jpg

„Oceňuji nápad zřídit v krajích tuto bezplatnou právní pomoc. Ne každý si totiž může dovolit zaplatit právníka v případě, že potřebuje pouze poradit. Věřím, že zavedení této služby ocenili zejména lidé, kteří se dostali do tíživé životní situace a je pro ně těžké se v ní nějak zorientovat,“ podotýká primátor města Martin Charvát.

Obyvatelé Pardubického kraje tuto službu využívají celkem pravidelně, v průměru poradnu navštíví více jak 10 lidí každý úřední den. „Odezva veřejnosti na bezplatnou právní pomoc je velmi pozitivní. Průměrná návštěvnost se pohybuje kolem deseti lidí, zaznamenali jsme však i dvacet návštěvníků za týden,“ informuje Vítězslav Paděra, advokát pověřený Českou advokátní komorou koordinací projektu pro region Pardubice.

Služba představuje jen základní orientační poučení o právech a povinnostech subjektu, nikoliv tedy komplexní právní službu „Tyto informativní právní porady slouží zásadně k základní orientaci v právním problému, s nímž se žadatel o tuto právní službu na advokáta obrací. Jejím cílem je zpravidla základní orientace občana v problému a stručný nástin možných řešení, tedy kam se s danou věcí obrátit, jaké lze předpokládat náklady, jaké jsou lhůty pro jednotlivé kroky, sdělení náležitostí předmětného právního úkonu a podobně. Tyto porady neslouží k podrobnějšímu poskytování právních služeb, sepisování písemností nebo přebírání právního zastoupení,“ uvádí dále Paděra.

Poskytování takzvané drobné právní pomoci v Pardubicích zajišťuje Česká advokátní komora, město jí pro tyto účely poskytlo kanceláře ve třetím patře budovy magistrátu ve Štrossově ulici. Poradna je pro veřejnost otevřena každou středu od 13 do 17 hodin, další informace o poskytování bezplatné právní pomoci jsou k dispozici na www.pardubice.eu/urad/radnice/pro-media/tiskove-zpravy/od-rijna-muzete-vyuzit-bezplatnou-pravni-pomoc nebo na e-mailu info@akprp.cz

 

Iveta Koubková
tiskový úsek