Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Polovina třídy Míru přechází do režimu pěší zóny

16.3.2015 | Rekonstrukce třídy Míru spěje k závěru. Změní nejen tvář, ale také režim hlavní pardubické ulice. Zatímco od Masarykova náměstí po křižovatku se Sladkovského ulicí zůstává obytnou zónou s omezeným vjezdem, od Sladkovského po náměstí Republiky se po otevření stane pěší zónou. Na ní by pěší, až na výjimky, měli potkávat pouze cyklisty a vozy městské hromadné dopravy.

třída Míru, únor

 Třídou Míru v celé její délce budou projíždět pouze dvě trolejbusové linky, které jezdí zhruba jednou za hodinu a o víkendech vůbec ne. Čtyřka, která také patří k méně frekventovaným spojům, bude projíždět pouze částí mezi Masarykovým náměstím a Sladkovského ulicí.  Ani ta o víkendech nejezdí, takže ve dnech volna bude celá třída Míru patřit chodcům a cyklistům.

„Tato kompromisní varianta se mi líbí. Během všedních dní umožníme lidem využívat a používat třídu Míru, jak byli zvyklí, třída bude pulsovat všednodenním rytmem. Večer a o víkendu se pak stane pěší zónou, místem pro setkávání, zábavu a věřím i množství kulturních akcí,“ říká primátor Pardubic Martin Charvát. „Vnímám některé výhrady proti tomuto dopravnímu režimu, ale jsem opravdu přesvědčen, že toto řešení je v současné době pro třídu Míru a obyvatele i návštěvníky Pardubic to nejlepší možné,“ dodává primátor Charvát. 

Trasy ostatních trolejbusových linek, které před rekonstrukcí jezdily přes třídu Míru, se po ukončení modernizace nezmění. Vyhrazené jízdní pruhy na Sukově třídě, Masarykově náměstí i na náměstí Republiky se osvědčily, zůstanou proto v obou směrech zachovány. Jsou určeny nejen pro městskou hromadnou dopravu, ale i pro integrovaný záchranný systém a cyklisty.  „I toto rozhodnutí Komise pro dopravu a Rady města Pardubic někteří kritizují. Je to ale trend evropských měst a jasný signál k zvýhodnění veřejné dopravy,“ upřesnil primátor Charvát. 

Dopravní obsluha, tedy zásobování, rezidenti a podobně budou moci do pěší zóny, v níž bude pro tyto případy jednosměrný provoz, vjíždět pouze z náměstí Republiky v době od 05:00 do 07:00 a od 17:00 do 21:00. Výjimečně může vjezd do pěší zóny v jiných časech povolit na základě správního řízení magistrát města.

Součástí pěší zóny není Jindřišská ulice. Vozidla, vyjíždějící z ní na třídu Míru, budou muset odbočit vpravo, čili na náměstí Republiky. Z ulice Na Hrádku bude vjezd do třídy Míru zcela uzavřen. Sladkovského ulicí bude možné příčně projet třídu Míru ve směru od Sukovy třídy.

Podobná dopravní omezení jako před rekonstrukcí budou platit v obytné zóně od křižovatky třídy Míru s ulicí Sladkovského až po Masarykovo náměstí. Nevztahují se na vozidla zdravotnické služby, Policie ČR, Městské policie Pardubice, Služeb města Pardubic, dopravního podniku a taxislužby. Ostatní vozidla budou moci do této části města vjíždět pouze na základě povolení ÚMO Pardubice I, jehož vydání je zpoplatněno.  Pro zásobování této části zůstává vyhrazena doba od 05:00 do 09:00 a od 18:00 do 21:00. Z jednosměrné Pernerovy ulice budou automobily směrovány doprava, tedy směrem k Masarykovu náměstí.

Rekonstrukce třídy Míru začala v březnu loňského roku. Kolaudace je naplánována na 18. a 19. března, trolejbusy by se na bulvár měly vrátit 1. dubna 2015. Modernizace dlouho zanedbávané hlavní třídy i části přilehlé Sladkovského ulice přijde zhruba na 120 milionů korun, podstatnou část, asi 85 milionů korun, by město mělo získat prostřednictvím integrovaného plánu rozvoje města z evropských fondů.

Nataša Hradní
tiskový úsek