Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Park Na Špici – cíl sportovců i gurmánů

19.3.2015 | I obyvatelé pardubických paneláků si letos v létě budou moci dopřát „grilovačku“ v přírodě, aniž by vyjeli z města. Tuto možnost jim nabídne park Na Špici, který po loňské rekonstrukci zahájí v dubnu plný provoz. Od 08:00 do 22:00 tu bude otevřen pavilon se sociálním zázemím, terasou, klubovnou a grilem.

Pavilon Špice

„V Pardubicích žije více než 70 procent obyvatel v bytech a především oni ocení tu možnost strávit odpoledne v přírodě a přitom vlastně v centru města,“ říká primátor Pardubic Martin Charvát. Těším se, že park stane místem pro sport i odpočinek, místem pro setkávání se se rodinou a přáteli třeba právě při grilování,“ doplnil primátor Charvát.

 Park, který je přístupný veřejnosti po celý rok zahájí 1.dubna plný provoz. Na pořádek tu bude dohlížet správce parku, u něhož si bude možno předem zarezervovat čas pro grilování, ale také třeba sportovní hřiště. „Rezervace samozřejmě není podmínkou, park i jeho zařízení bude běžně k dispozici příchozím. Našim cílem je, aby park skutečně žil, aby se zde pardubičtí občané co nejčastěji potkávali. Chceme zde proto pořádat pravidelné akce, jako jarní slavnostním otvíráním parku a podzimním zavíráním, ale i řadu dalších, na nichž by se prezentovaly různé pardubické amatérské aktivity, ale třeba i školy,“ řekl Jaroslav Menšík, starosta městského obvodu I, který má park ve své správě. „Plánujeme tu pořádání různých sportovních akcí, chceme v parku například uspořádat akci Zoo v parku, Halloween v parku, přesuneme sem zřejmě akci Hurá na prázdniny. Jsme na samém počátku, ale o všech akcích se veřejnost včas dozví i prostřednictvím webu parknaspici.eu, který 1. dubna spustíme,“ dodala tajemnice městského obvodu Gabriela Křížková.

Park na soutoku Labe a Chrudimky, při jehož regeneraci bylo důsledně dbáno na zachování jeho přírodního charakteru, by tak měl být ideálním místem pro odpočinek celých rodin, pro lidi všech generací. Láká stejně k procházkám či posezení v zeleni, jako ke sportu a zábavě, když malí i velcí ocení zrekonstruované sportoviště a velké dětské hřiště. Nový pavilon postavený na rozhraní sportovišť, dětského hřiště a klidové zóny poskytne zázemí všem uživatelům parku. Řeší bolavé místo většiny parků - sociální zařízení, ale je zde také půjčovna sportovního náčiní či klubovna s kuchyňkou, kde si například maminky budou moci ohřát jídlo pro své malé děti.

„Mám z parku velkou radost, i z toho, že už dnes sem chodí hodně lidí. Věřím, že jich bude přibývat. Na Špici je určitě nejhezčí park v Pardubicích a já bych si moc přál, aby krásný dlouho zůstal. Aby jej návštěvníci neničili, aby po sobě uklízeli, zkrátka aby se k němu chovali stejně ohleduplně, jako ke svému majetku,“ řekl starosta Menšík.

Park Na Špici prošel v loňském roce rekonstrukcí, která přišla na 35,6 milionu korun. Částečně byla financována z prostředků Evropské unie. Zároveň s rekonstrukcí parku byla vybudována lávka přes Chrudimku, a následně také cesta podél Chrudimky, díky níž je park prakticky propojen s Tyršovými sady a pardubickým zámkem. V Pardubicích tak vznikla další příjemná trasa pro rodinné výlety.

 

Nataša Hradní
tiskový úsek