Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubické letiště se nezastaví ani o Vánocích

20.12.2012 | Provoz na pardubickém mezinárodním letišti se nezastaví ani přes vánoční svátky. Jeho zaměstnanci musí do práce na Štědrý den i následující svátky. Rušno bude na letišti zejména na přelomu roku, kdy musí zvládnout vedle běžného provozu ještě 55 charterových letů.

letadlo-valeta-z-eba.jpg

 „Pracovníci letiště musí do práce každý den, tedy bohužel i na Štědrý den,“ řekl ředitel letiště Vít Málek. „Během vánočních svátků bude provozní doba letiště omezena na dobu od 7:00 do 12:00,“ doplnil. Rušno bude na letišti zejména od 30. prosince do 10. ledna. V tomto období přistane na pardubickém letišti o 55 letadel víc, než v běžném zimním provozu. „Bude se jednat o charterové lety výhradně z Ruska,“ dodal ředitel Málek. Rusové přiletí do ČR oslavit příchod nového roku a pravoslavné vánoce. 30. prosince tak pardubické letiště odbaví 13 spojů, 2. a 8. ledna po deseti spojích.

„Největší problém v takto rušném provozu máme při odbavení, na které máme k dispozici pouze dvě přepážky. V takové situaci je problematické vypravit dvě letadla zároveň,“ konstatoval ředitel. Letiště nutně potřebuje nový terminál, o jehož výstavbu usiluje už několik let. Snaha ztroskotává na nedostatku finančních prostředků.  Na výstavbu terminálu, který by letišti pomohl k dalšímu rozvoji, je třeba zhruba 300 milionů korun. „V příštím roce bychom chtěli získat územní rozhodnutí a stavební povolení.  Chceme být připraveni pro případ že by se podařilo na terminál získat dotace,“ konstatoval ředitel.

Pardubické mezinárodní letiště, provozované společností East Bohemian Airport, zahájilo provoz v roce 1995.  Patří k nejrychleji se rozvíjejícím letištím v ČR. V roce 2002 odbavilo přes 3000 cestujících, o rok později více než 28.000. Až do letošního roku byl pro pardubické letiště rekordní rok 2007, kdy odbavilo 93 tisíc cestujících. Letos bude tento rekord překonán. Již v říjnu přivítalo  sto tisícího cestujícího, do konce roku by pak mohlo služeb pardubického airportu využít na 120.000 cestujících. Kromě pravidelných linek, spojujících celoročně Pardubice s Moskvou a Petrohradem, odtud odlétají turisté na rekreační pobyty, v roce 2012 do Bulharska, Turecka, Španělska a na Rhodos. Letiště využívají k charterovým letům také východočeské firmy a jejich obchodní partneři, může přijímat i lety odkloněné, například kvůli počasí, z Prahy.

 

Šimon Hradní

tiskový úsek