Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubické Czech Pointy už rok slouží veřejnosti

30.12.2008 | Osm terminálůCzech Point, které začaly v loňském roce fungovat v režii města, má za sebou roční provoz. Služba, díky které mohou lidé na počkání na jednom místě získat výpisy z katastru nemovitostí a z trestního, obchodního i živnostenského rejstříku i úřední ověření podpisu či listiny, v prvním roce své existence neměla o klienty nouzi. Přepážka v infocentru Pardubice Region Tourism na náměstí Republiky například za prvních deset měsíců roku 2008 vydala téměř 5000 různých výpisů a ověřila více než 12.000 dokumentů.

„Lidé si na existenci terminálů Czech Point, které jim výrazně šetří čas, zvykli poměrně rychle. Na náměstí Republiky často čekají před osmou hodinou ranní ve frontě na otevření přepážky. Předpokládám, že jak se bude postupně rozšiřovat nabídka služeb, které bude Czech Poin poskytovat, poroste i zájem,“ řekl vedoucí odboru správních agend Petr Kramář.
 

Podle zkušenosti pracovnic přepážky lidé často přicházejí se žádostí o jediný úkon, když však zjistí, jaké dokumenty mohou při jediné návštěvě získat, vyřídí si několik dokladů, kvůli kterým se chystali obcházet příslušné registry.

 

První Czech Point (Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál) byl v Pardubicích uveden do provozu v polovině dubna roku 2007. V současné době veřejná správa v Pardubicích zajišťuje chod osmi terminálů. Fungují na všech městských obvodech, s výjimkou Hostovic a v infocentru na náměstí Republiky. Tento historicky první Czech Point v Pardubicích například vydal v období od 1. února do 10. prosince loňského (2008) roku mimo jiné 1400 výpisů z katastru nemovitostí, 3150 výpisů z rejstříků trestů, 400 výpisů z obchodního rejstříku a 13 z živnostenského rejstříku. Za tyto a další úkony vybral za deset měsíců na poplatcích více než 850.000 korun.

 

Terminály Czech Point vznikají v  České republice v rámci pilotního projektu ministerstva vnitra. V ČR by postupně mělo vzniknout na 4000 pracovišť Czech Point, která mají občanům zprostředkovat získání veškerých údajů, opisů a výpisů vedených v centrálních veřejných evidencích. Postupně by lidé měli mít možnost na těchto místech také převést dokumenty do elektronické formy, komunikovat prostřednictvím Czech Point s většinou úřadů státní i veřejné správy a získávat informace o průběhu řízení, která se jich týkají.

 
Nataša Hradní
oddělení vnějších vztahů