Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubická kultura se po řadě omezení opět probouzí

12.5.2020 | Kultura v Pardubicích se po době plné opatření a omezení daných koronavirovou pandemií pomalu, ale jistě probouzí. Spolu s tím své brány postupně otevírají také některé expozice, například Galerie města Pardubic (GAMPA) láká na interaktivní výstavu Být sněný, Šatlavu výstavního prostoru Mázhaus pro změnu zaplnily loutky a tradice.

Výstava Od jara do léta

„Ačkoli řada kulturních institucí v době, kdy se musely veřejnosti zcela uzavřít, spustila různé on-line výstavy, osobní kontakt s uměním to jejich návštěvníkům nenahradí. Jsem rád, že kulturní aktivity začínají být postupně obnovovány a instituce se po dvouměsíční pauze opět otevírají veřejnosti. Návštěvníci mohou zavítat například do výstavního prostoru Mázhaus nebo Galerie města Pardubic, kde jsou již od tohoto týdne veřejnosti přístupné výstavy Od jara do léta a Být sněný,“ podotýká náměstek primátora zodpovědný za oblast kultury Jan Mazuch.

Výstava Od jara do léta přibližuje především dětem veselou a hravou formou svět skřítků, dobových tradic a nejrůznějších pranostik, expozice je navíc doplněna o oblíbené postavičky, které děti jistě znají z animovaných filmů. Inspiraci, kterou zde nejmenší návštěvníci načerpají, pak mohou ztvárnit v rámci Skřítkohraní ve výstavním prostoru nad Šatlavou. „Expozice Od jara do léta však není jedinou výstavou, která zde bude během května otevřena. Již od tohoto pátku, tedy od 15. května, zde budou vystavena díla žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy Pardubice-Polabiny v rámci expozice s názvem Koně, vzhledem ke stávající situaci však tentokrát bez obvyklého slavnostního zahájení v podobě vernisáže. I tak věřím, že si veřejnost akce jak v Mázhausu, tak Gampě nenechá ujít,“ dodává náměstek Mazuch s tím, že vernisáž k výstavě Být sněný se uskuteční 12. června v prostorách Galerie města Pardubic.

Turistické informační centrum Pardubice, jež je v provozu od 27. dubna, má však dobrou zprávu i pro ty, kteří by si rádi vychutnali pohled na město z výšky. Od 25. května bude znovu otevřena Zelená brána a veřejnosti zde bude zpřístupněna věž s vyhlídkou. Na první výstavu se návštěvníci brány mohou těšit v průběhu června. Své první představení po pauze způsobené koronavirou krizí chystá na 28. května také Východočeské divadlo Pardubice, ovšem ne v prostorách divadla, nýbrž na Kunětické hoře, kde soubor odehraje oblíbenou hru Kráska a zvíře. Komorní filharmonie Pardubice své koncerty naopak obnoví až s novou koncertní sezonou.

 

Tiskový úsek