Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubice ocenily nejúspěšnější žáky a studenty za školní rok 2014/2015

10.11.2015 | Pondělní odpoledne patřilo ve Společenském sále radnice tradičnímu předávání ocenění nejúspěšnějším žákům a studentům z pardubických škol. Ceny si odnesli především ti, kteří se umístili na předních místech vědomostních soutěží a v olympiádách, jejichž vyhlašovatelem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Město ale vyhlásilo i jednu cenu Fair play.

Předávání  ocenění nejúspěšnějším žákům a studentům_2015

„Jsem nadšený, že je v pardubických školách taková spousta nadaných a ke vzdělávání nadšených mladých studentů i žáků a že tu máme ředitele a učitele, kteří svým svěřencům umožňují se do soutěží a olympiád zapojovat,“ nešetřil chválou v souvislosti se slavnostním aktem primátor Pardubic Martin Charvát, podle něhož je zásadní i to, jaký přístup mají ve vzdělávání svých potomků rodiče. „Podpora a motivace dětí k učení je základem každého jejich úspěchu, proto děkuji všem, kteří svým dětem vštěpují od mala důležitost vzdělávání, které je tak moc podstatné pro jejich budoucí život,“ dodal primátor Martin Charvát. 

Radnice věnovala pamětní list 54 středoškolákům a 42 žákům základních škol, kteří dostali zároveň peněžní odměnu v celkové výši 100 tisíc korun. „Jenom v základních školách máme téměř deset tisíc žáků. Ocenili jsme tedy skutečně jen ty největší talenty na matematiku, fyziku či chemii, ale i talenty z uměleckých oborů, kteří úspěšně reprezentují naše město. Samotný talent nestačí, je třeba s ním pracovat a rozvíjet ho. Věřím, že toto ocenění a drobná odměna pro úspěšné žáky bude motivací do další práce a stanou se opravdovými profesionály ve svých oborech. Zároveň věřím, že i po studiích v Pardubicích zůstanou, založí tu rodiny, spojí s nimi i pracovní život a podporu městu v budoucnu vrátí,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za oblast školství Jakub Rychtecký. Upřesnil, že výše odměny, kterou ocenění dostali, se pohybovala od 500 do 3400 korun dle počtu umístění a prestiží daných soutěží. 

Mezi oceněnými byl - stejně jako v předchozích několika letech - žák 7.B Gymnázia Dašická Jiří Etrych, tentokrát za vynikající umístění v celostátních kolech chemické i fyzikální olympiády i soutěži RoboRAVE a Středoškoské odborné činnosti. Několik odměn si odnesl také například Josef Gajdůšek ze Střední školy informatiky a ekonomie a mateřské školy DELTA, který získal mimo jiné Grand Prize v celosvětové soutěži programování mládeže do 17 let Google Code-in nebo za úspěchy v Expo Science AMAVET 2015, soutěži vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže. 

Cena Fair play za pomoc handicapované spolužačce 

Speciální cenu Fair play si odnesla Radka Formánková z Gymnázia v Mozartově ulici, která již třetím rokem nezištně pomáhá své spolužačce postižené Aspergerovým syndromem, tedy jedním z druhů autismu. „Radka je spolužačce v podstatě takovým osobním asistentem. Troufám si říct, že i díky jejímu přístupu a lidskosti se tato handicapovaná studentka dostala z vážných psychických problémů, se kterými k nám do školy přestoupila z jednoho z gymnázií v našem okrese,“ uvedl na adresu oceněné Radky Formánkové ředitel pardubického Gymnázia Mozartova Marek Výborný. 

Žáky a studenty vybírá každoročně Komise pro výchovu a vzdělávání. Oceňováni jsou ti, kteří se umístili na předních příčkách v krajských, národních i mezinárodních vědomostních soutěžích a v olympiádách vyhlašovaných MŠMT a dále také školáci, kteří významně reprezentovali Pardubice na soutěžích mezinárodní úrovně. 

 

Pavla Kosíková
tiskový úsek