Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubice by mohly být partnerem pilotního projektu ministerstva

7.8.2015 | Pardubice by se mohly stát partnerem pilotního projektu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Ten hodlá resort spustit k právě chystané Koncepci sociálního bydlení. Náměstku primátora zodpovědnému za sociální politiku Jakubu Rychteckému to potvrdili při návštěvě Pardubic náměstkyně ministryně Zuzana Jentschke Stöcklová, náměstek ministryně Robin Povšík a ředitel odboru sociálních služeb, sociální práce a sociálního bydlení David Pospíšil.

Návštěva z MPSV ke Koncepci sociálního bydlení

„Celodenní pracovní program v Pardubicích předčil naše očekávání. To, jak se realizuje sociální politika v tomto městě, je ukázkový případ. Město má již dnes prakticky vytvořený systém sociálního bydlení, který má spoustu společných znaků s naší Koncepcí sociálního bydlení. To mne utvrzuje v názoru, že to opravdu jde. Pan náměstek nás spolu se sociálními pracovníky seznámil jak s výhodami, tak s riziky současného systému. Diskuse byla velmi podnětná,“ okomentovala čtvrteční celodenní návštěvu náměstkyně ministryně Zuzana Jentschke Stöcklová, která si spolu se svými kolegy prohlédla Městský azylový dům pro ženy a matky s dětmi v ulici Na Spravedlnosti, Městskou ubytovnu v Češkově ulici, chráněné bydlení v Polabinách i bytový komplex v ulici Husova.  

„Musím ocenit přístup zástupců ministerstva, že přijeli do Pardubic věcně diskutovat o problematice sociálního bydlení. O potřebě přijetí zákona o sociálním bydlení se mluví už roky, ale až nyní chce tuto otázku někdo opravdu systémově řešit,“ sdělil náměstek pardubického primátora zodpovědný za sociální politiku Jakub Rychtecký, který si pochvaloval, že na stěžejní body připravované koncepce měly obě strany stejný názor. „Shodli jsme se například na nutnosti prostupnosti jednotlivých stupňů dostupného bydlení oběma směry, ale i na tom, kdo by měl být při zavedení nového systému příjemcem doplatků na bydlení nebo na potřebě legislativního nástroje pro flexibilnější nájemní vztahy s nájemníky, aby mohla města pružněji reagovat na notorické neplatiče,“ vysvětlil náměstek Jakub Rychtecký, který se rovněž zajímal o dotační peníze, a to jak na investice a rekonstrukce objektů sloužících dostupnému bydlení, tak i na prostředky na potřebnou sociální práci a také systém jejich financování. První výzvy v rámci operačních programů lze očekávat v prvním kvartálu příštího roku. 

Pilotní projekt pro deset vybraných českých měst a obcí 

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá na přelomu roku spuštění pilotního projektu, který by měl otestovat chystanou Koncepci sociálního bydlení. Projekt bude hrazen z prostředků Evropské unie. „Hovořili jsme o možnosti zapojení Pardubic jako partnera ministerstva v tomto projektu. Mohli bychom si tak ověřit, zda jsme opravdu dobře připraveni,“ kvitoval náměstek Jakub Rychtecký s tím, že v současnosti město analyzuje stávající režim a chystá novou koncepci, kterou by měli zastupitelé schvalovat na svém podzimním jednání. 

Pilotního projektu MPSV by se měla účastnit desítka vybraných měst z republiky s rozdílným počtem obyvatel i různou startovací pozicí. 

 

Pavla Kosíková
tiskový úsek