Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Pardubice budou v září patřit cyklistům

22.8.2011 | V září v Pardubicích proběhnou hned dvě akce s cyklistickou tématikou: Do práce na kole a Evropský týden mobility. Současně bude představena nová koncepce, jejímž cílem je udělat město o něco přívětivější pro cyklisty. Do Pardubic po roce zavítají i účastníci Tour de Labe.

Do práce na kole
 

dopracenakole.pardubice.eu
 

1. září vypukne v Pardubicích kampaň Do práce na kole. Až do 21. září se zaměstnanecké týmy o 2 až 4 členech budou snažit vykonat na bicyklech alespoň ⅔ cest do práce. Ti, kteří této hranice dosáhnou, budou zařazeni do slosování o dovolenou s Medilou za 45 000 Kč. Registrace do soutěže probíhá až do 4. září na adrese dopracenako.pardubice.eu. Vítězný tým vylosuje 22. září na třídě Míru dánský velvyslanec Ole Moesby.
 

Soutěž má připomenout Pardubákům, že kolo je ve městě nejrychlejší dopravní prostředek, který navíc zlepšuje tělesnou a duševní kondici. Cyklisté nejsou izolováni od světa jako řidiči automobilů, jsou zdravější, veselejší, oživují veřejná prostranství a nezabírají zbytečně moc místa.
 

Pardubice jsou tradičně cyklistickým městem, ale ve srovnání se západní Evropou výrazně pokulháváme. Nejde jen o nedostatky infrastruktury pro cyklisty, ale vůbec o vnímání různých způsobů dopravy a jejich vlivů na město. Motivační kampaň má za cíl vyvolat v řadách veřejnosti diskuzi o městské dopravě. Samotná dopravní opatření totiž nestačí.


 

Evropský týden mobility – Město na Míru
 

mestonamiru.cz
 

Evropský týden mobility je každoroční mezinárodní událost, která upozorňuje na problémy související s rozšířenou automobilovou dopravou ve městech a která propaguje šetrnější způsoby dopravy. V Pardubicích bude probíhat od 16. do 22. září. V jejím rámci se skuteční několik dílčích akcí.
 

Automobily neznamenají jen určitou ekologickou zátěž, ale zabírají zbytečně moc místa. Lidé v nich nejsou v přímém styku s okolím. Proto se zdá být městské prostředí nepříjemné a nelákavé. Pěší, cyklistická a hromadná doprava jsou pro nemocná města spolehlivým lékem.
 

Doprava ale není vše, důležité je zatraktivnění veřejných prostranství, která by měla sloužit pro setkávání lidí, relaxaci, měla by být rušná a energická. Proto bude vyvrcholením Evropského týdne mobility festival Město na Míru. Program pro děti, tanec, divadla, koncerty, houpací sítě, pikniky, čerstvá káva od místních živnostníků, stánky s elegantními městskými koly, výstava studií odboru hlavního architekta a mnoho dalšího, to bude proměněná třída Míru. Proměna nastane ve čtvrtek 22. září. Snad bude hezky.
 

Dalšími akcemi v rámci Evropského týdne mobility bude velobiograf, výlet na divadlo a veřejná diskuze o budoucnosti pardubické cyklodopravy.
 

 

Vize a plánovaná opatření pro cyklistickou dopravu
 

V rámci projektu Central MeetBike právě vzniká důležitý koncepční materiál. Koncepce navrhuje opatření pro zatraktivnění cyklistické dopravy a cykloturistiky s výhledem do roku 2015. Materiál bude zahrnovat opatření na významných městských komunikacích, nebo zobousměrňování jednosměrek pro cyklisty ve zklidněných oblastech, ale také nové chráněné stezky, které zpřístupní a oživí území parku Na Špici a navazující nábřeží řeky Labe. Tato vize bude veřejnosti představena ve středu 21. 9. 18:00 v Divadle 29. Veřejná diskuze je jednou z akcí Evropského týdne mobility.

 

 

Tour de Labe handicap znovu i v Pardubicích

 

Do Pardubic v září zavítá i další akce pořádaná v rámci Evropského týdne mobility – už tradiční cyklojízda Tour de Labe, tentokrát nejen s přívlastkem handicap ale také family. Tour, jejímž smyslem je vedle propagace cyklistiky zmapování bariér na alternativních cyklotrasách podél řeky Labe, odstartuje 17. září v 9 hodin z Vrchlabí a cíl má 25. září v Bad Schandau. Do Pardubic dorazí účastníci jízdy 19. září a v rámci doprovodného programu je čeká návštěva zámku nebo projížďka parníkem Arnošt. Nocleh je pro ně zajištěn v bezbariérových apartmánech u jezera Buňkov v Březích u Přelouče, které byly oceněny jako nejlepší ubytování v rámci loňské tour. Další výraznou pardubickou stopou na tour bude účast místního sladge hokejisty Tomáše Kvocha, který projede trasu s dalšími handbikery. A přidat se můžete i vy. Jak už vyplývá z letošního názvu akce, jsou k absolvování celé cesty i jakékoliv její části zváni také senioři a rodiny s dětmi. Program tour najdete na www.labskastezka.cz a www.tourdelabe.cz.

 

 

Vojtěch Jirsa
odbor hlavního architekta