Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Na sanaci v Paramu dohlédnou pyrotechnici

1.11.2017 | Pyrotechnickým průzkumem a průzkumnými vrty začne v příštím týdnu v areálu PARAMO druhá etapa sanačních prací. V této lokalitě je totiž reálná možnost nálezu nevybuchlé letecké munice z 2. světové války. Pokud by k nálezu došlo, muselo by město zahájit evakuaci osob v okruhu až 1100 metrů od místa nálezu.

Letecká bomba nalezená ve společnosti PARAMO v roce 1995

 „Možnost nálezu nevybuchlé letecké pumy je stále poměrně vysoké. Rafinerie, bývalé Fantovy závody, byla několikrát terčem náletů na sklonku 2. světové války. Naposled byla nevybuchlá letecká puma nalezena v roce 1995 právě uvnitř areálu. To, že se při nedávných stavebních pracích v území kolem Parama žádná nevybuchlá munice nenašla, neznamená, že je toto území "čisté". Proto musíme být připraveni na to, že budeme muset evakuovat značné množství obyvatel žijících v okolí, ale také školy a školky, nádraží, letiště a podobně,“ řekl primátor Pardubic a předseda bezpečnostní rady města Martin Charvát.

Klíčovou roli by v případě nutnosti evakuovat okolí nálezu sehrálo oddělení krizového řízení pardubického magistrátu, které by koordinovalo evakuaci osob z ohroženého území dle požadavků složek integrovaného záchranného systému. Sanace začne v pondělí 6. listopadu a její první část potrvá do pátku 10. listopadu. „Tento týden bude provedeno šest vrtů do hloubky šest metrů.  V prosinci a lednu pak budou sanační práce pokračovat skrývkou zeminy na celé ploše do hloubky cca 2 metry. Po celou dobu budou na výkopové práce dohlížet pyrotechnici, jejichž úkolem je minimalizovat případné riziko iniciace munice,“ řekl Jiří Kyncl, vedoucí oddělení krizového řízení magistrátu.

Město Pardubice a složky integrovaného záchranného systému se na případy, kdy může dojít k ohrožení zdraví či životů obyvatel, připravují průběžně.  Například součástí společného cvičení v polovině října byl nejen zásah v případě teroristického útoku, ale také evakuace ohrožených osob ze školských zařízení.

 

Tiskový úsek