Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Město zkoumá možnosti organizace dopravy na náměstí Republiky

2.1.2012 | Ve čtvrtek 5. 1. 2012 bude dočasně uzavřen pravý jízdní pruh na náměstí Republiky ve směru od Jahnovy ulice k přechodu před Zelenou bránou. Dočasná uzavírka umožní modelovat situaci, která by vznikla při zřízení vyhrazených jízdních pruhů pro cyklisty a MHD.

Divadlo

Studenti pardubické univerzity budou měřit především délku kolony stojících vozidel během špičky.“Chceme ověřit předpoklad, že propustnost ve sledovaném úseku zůstane stejná. Navržená opatření by pak měla přispět ke zvýšení plynulosti a bezpečnosti silniční dopravy v daném úseku,“ říká Pavel Svoboda z Dopravní fakulty Univerzity Pardubice, který jako členem dopravní komise rady města průzkum organizuje. Jak z ulice Karla IV, tak z Jahnovy ulice ústí na náměstí Republiky vždy pouze jeden pruh. Podle Svobody tak odebráním pruhu na náměstí Republiky nedojde k žádnému výraznému omezení dopravy.

Nová opatření

Pokud se tento předpoklad potvrdí, půjde o první krok k realizaci úpravy dopravního značení v daném prostoru (viz. obrázek). Ve směru od Jahnovy ke třídě Míru by mohl být doplněn cyklo pruh, na který bude navazovat vyhrazený pruh pro MHD a cyklisty. V opačném směru, před křižovatkou u elektrotechnické školy, bude vyznačen cyklopruh a tzv. prostor pro cyklisty.

Opatření předznamenávají další záměry v této lokalitě, jako je například rekonstrukce náměstí Republiky. „Díky průzkumu se dozvíme víc o tom, jak doprava na náměstí Republiky funguje. Budeme vědět jak předejít chybám, které by v případě stavebních úprav vyšly draho,“ řekl náměstek primátorky Martin Bílek.

Přínosy připravovaného opatření

  • větší plynulost a bezpečnost provozu
  • priorita MHD a zlepšení podmínek pro průjezd vozů MHD v oblouku u Krajského úřadu
  • zvýšení bezpečnosti a komfortu cyklistů (zejména při odbočení z nám. Republiky na třídu Míru)
  • propojení cyklostezky na Sukově třídě s náměstím Republiky
  • zvýšení bezpečnosti a komfortu přecházení u potravinářské školy a před kostelem
  • možnost dalších navazujících úprav

Příprava opatření je jednou z aktivit projektu Central MeetBike, který je realizován prostřednictvím programu CENTRAL EUROPE, který je spolufinancován ERDF. Opatření jsou součástí akčního plánu pro rozvoj cyklodopravy PARDUBIKE 2015.

Mapka