Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Město slaví padesátiletou spolupráci se Skellefteou

2.7.2018 | Závěr letních prázdnin se v krajském městě ponese v duchu Švédska. Pardubice chystají, u příležitosti padesátileté spolupráce s partnerským městem Skellefteå, třídenní akci zvanou Švédský víkend. Malá upoutávka je navíc od dnešního dne k vidění v Tyršových sadech, kde je instalována výstava fotografií profesionálního švédského fotografa Jonase Westlinga.

Výstava k Švédskému víkendu

„Tato expozice má návštěvníkům Tyršových sadů přiblížit, jak vlastně lidé ve Skelleftee žijí, jaká tam je příroda a podnebí či jakými aktivitami vyplňují svůj volný čas. Fotografie jsou doplněny popisky pro lepší představu o tom, co vlastně zobrazují. Na výstavu pak na přelomu srpna a září naváže třídenní Švédský víkend plný švédských filmů, specialit, koncertů i tanečních vystoupení,“ popisuje program akce Hana Svobodová z oddělení vnějších vztahů Magistrátu města Pardubic.

Švédským víkendem ožije hned několik míst ve městě, jednak Pardubické letní kino Pernštejn, kde celá akce odstartuje, dále Natura park a ČSOB Pojišťovna aréna. Právě zde změří své síly ženské hokejové týmy AIK Skellefteå a TJ HC Pardubice. „Hokej má v programu své právoplatné místo, jelikož právě díky němu spolupráce mezi Pardubicemi a Skellefteou v 60. letech začala. Na utkání žen pak naváže autogramiáda extraligových hráčů HC Dynama Pardubice,“ doplňuje Hana Svobodová.

Pro děti budou připraveny workshopy plné vyrábění a švédské tematiky, promítání dětských švédských filmů a kdo bude chtít, může si vyzkoušet i typické švédské hry KUBB a STIGA hokej. Díky čtyřem přednáškám věnovaným tamější přírodě, architektuře a designu bude program nejen zábavný, ale i nabitý řadou zajímavých informací.

Součástí programu bude scénické čtení populárního spisovatele Stiega Larssona spojené se soutěží o jeho knihy nebo koncert známé kapely minus123minut, která zamíří do Pardubického letního kina Pernštejn hned na úvod Švédského víkendu. A pokud by snad počasí nepřálo, veřejnost o program rozhodně nepřijde. Pořadatelé mají v záloze i deštivou variantu – kongresové centrum Atrium Paláce Pardubice.

 

 

Tiskový úsek