Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Město nechce vlastnit akcie hokejového klubu, o hokej mu jde i nadále

22.5.2012 | Město by nemělo být spoluvlastníkem hokejového klubu a nechce žádným způsobem brzdit rozvojové snahy většinového majitele. Na tom se shodli radní i zastupitelé města, a proto v minulém týdnu deklarovali záměr prodat podíl města v pardubickém hokejovém klubu. Než se tak stane, je ovšem samozřejmostí dodržování všech povinností vyplývajících z akcionářské smlouvy. I po prodeji pak bude město pokračovat v podpoře hokejové mládeže a bude požadovat záruky, že extraligová licence zůstane v Pardubicích.

pb020737.jpg

„Hokej k Pardubicím neodmyslitelně patří a po skvělém letošním úspěchu našich hokejistů si to uvědomujeme ještě výrazněji,“ říká primátorka města Štěpánka Fraňková. „Už dlouho je však vedena diskuze o tom, zda má být město nakládající s veřejnými prostředky spoluvlastníkem profesionálního sportovního klubu. A pokud většinový vlastník pan Šmidberský projevil zájem o odkup našich akcií s tím, že pro něj pak bude snadnější klub rozvíjet, pak to vidím jako ideální příležitost k vyřešení tohoto problému,“ dodala primátorka s tím, že hodnota zhruba 35procentního podílu města by měla stanovena odborným posudkem.


Zatím však město respektuje všechny své povinnosti vycházející z akcionářské smlouvy. Radní proto udělili souhlas k tomu, aby městská akciová společnost Služby města Pardubic poskytla hokejovému klubu půjčku ve výši 7 milionů korun. Tuto částku klub tradičně používá jako povinnou záruku stanovenou Asociací profesionálních klubů. A rada rovněž vyšla vstříc přání klubu a vzdala se předkupního práva na akcie, které dosud vlastní bývalý manažer Zbyněk Kusý. Nic tak nebrání tomu, aby mohl jeho 12procentní podíl odkoupit pan Šuda, který se v bezprostředním okolí klubu pohybuje už více než deset let a aktivně se podílel na zajištění jeho financování. V nové pozici se bude moci věnovat rozvoji klubu ještě intenzivněji.


„Pan Šmidberský klubu pomohl v době, kdy se mu ekonomicky nedařilo. Od té doby se podařilo klub stabilizovat a získal dva tituly. Nemám tedy důvod nevěřit tomu, že hokeji v Pardubicích bude prosperovat i poté, co město nebude mít vlastnický podíl v HC. Pan Šmidberský mi řekl, že jeho zájmem je další rozvoj klubu v Pardubicích a prodej extraligových práv jinam nepřipadá v úvahu.  Nicméně my určitě budeme chtít nějaké smluvní záruky, že se toto nestane. Právníci se už intenzivně věnují tomu, jak toto nejspolehlivěji ošetřit. Pardubická hokejová tradice je velice cenná a my si to plně uvědomujeme,“ zdůraznila Štěpánka Fraňková. „I proto prodejem akcií rozhodně neskončí naše spolupráce s hokejovým klubem. Nadále budeme podporovat mládežnická družstva a v příštím roce, kdy si pardubický hokej bude připomínat hned tři kulatá jubilea, se určitě aktivně zapojíme do akcí spojených s jejich oslavami.“

 

Ondřej Tušl
tiskový mluvčí