Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Město na zateplených školách šetří miliony

12.12.2012 | Pardubicím se od roku 2009 podařilo zateplením školních budov radikálně snížit spotřebu energií na vytápění 20 základních a mateřských škol. Město tak za tři roky ušetřilo již 18,7 milionů korun a zároveň znatelně omezilo vypouštění CO2 do ovzduší.

zs-polabiny-2.3.jpg

Díky zateplení dvou desítek mateřských a základních škol se za tři roky podařilo omezit nutné vytápění o 42 procent. Tomu se rovná úspora 18,7 milionů korun a 5450 tun CO2. Celkové náklady na zateplení byly 225 milionů korun. Z evropských dotací a Státního fondu životního prostředí Pardubice získaly 202,5 milionů korun. Město tak doplatilo pouze 22,5 milionů korun. Ty se mu díky úspoře na vytápění už z 83 procent vrátily. „Ta úspora je opravdu velká, proto jsme také do projektu zateplování školních budov před třemi lety vstupovali,“ řekla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Další náklady si vyžádaly nutné opravy škol, které nebylo možné financovat z evropských peněz. „Na investicích do zateplení se sice výrazně podílel stát a Evropská Unie, přesto město zatím vložilo do dalších oprav 188 milionů korun z vlastních zdrojů. Údržba školních budov byla dlouhodobě zanedbávána a už nebylo možné tento fakt dále přehlížet,“ dodala primátorka.

Statutární město Pardubice je zřizovatelem 17 základních, 31 mateřských škol a dvou domů dětí a mládeže. Od roku 2008 do roku 2011 se mu podařilo získat dotace z prostředků EU na zateplení osmi základních a 12 mateřských škol. Celkové investice dosáhly téměř 414 milionů korun. Letos se mu podporu z EU na pokračování akce získat nepodařilo a při opravách stárnoucích budov je odkázáno pouze na vlastní rozpočet.

Šimon Hradní
tiskový úsek