Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Lenka Štěrbová touží po olympiádě

17.9.2010 | Nový cíl má před sebou šestnáctiletá Lenka Štěrbová z Pardubic, nejmladší plavkyně z ČR, která kdy pokořila kanál La Manche. Jako dálková plavkyně se touží zúčastnit letních olympijských her 2012 v Londýně. Při dnešním přijetí u pardubického primátora Jaroslava Demla také přiznala, že se už velmi těší na zrekonstruovaný plavecký bazén.„Příprava je bez bazénu v Pardubicích náročnější. Musíme dojíždět do Hradce Králové, nebo do Chrudimi. Stojí to více času i peněz,“ řekla Lenka Štěrbová.

dscf4826.jpg

Od jejího velkého triumfu, přeplavání legendárního kanálu, ji dělí zhruba týden. Zdá se, že voda ji zatím ještě nechybí. Ve vodách Atlantiku 9. září strávila 9 hodin 22 minut a kvůli proudům uplavala 38,5 kilometru. „Plave se Anglie do Francie. Na dohled od pobřeží jsem se dostala do situace, kdy jsem hodinu a půl plavala na místě, to byla nejhorší část, vidíte pobřeží, ale vůbec se nepřibližuje,“ říká Lenka.

Před svým výkonem trénovala v bazénu i v přírodních vodách, nejčastěji na Sečské přehradě. V době, kdy její příprava vrcholila naplavala 300 kilometrů měsíčně. U Štěrbů prý platí Plave celá rodina, neboť plavání se dnes věnuje i její mladší sestra a bratr a oba rodiče je v tomto sportu podporují .“Sestra už má lepší výkony, než jsem měla já, bratr je také dobrý, ale tvrdí, že na La Manche by nikdy nešel. Zato se shlédl v práci lodivoda,“ říká plavkyně, jejímž vzorem je Iveta Hlaváčová, která vytvořila na kanále světový rekord, když jej překonala za sedm hodin 25 minut.

 

Nataša Hradní

Oddělení vnějších vztahů