Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Benešovka překonala světový rekord

25.10.2013 | Žáci tří základních pardubických škol uspěli v celosvětové konfrontaci. Při Dětském maratonu, kterého se zúčastnilo 586 týmů z celého světa, obsadili žáci Základní školy Benešovo náměstí třinácté místo.

b-th-009.jpg

V kategorii do 13 let se přitom běhu na tradiční maratonské trati 42 195 metrů, který se běží štafetovým způsobem po dvě stě metrových úsecích, zúčastnilo 370 týmů.

Žáci z „Benešovky“ navíc zvládli trať v čase 2:02:01, což je více než minutu pod platným nejlepším světovým výkonem Wilsona Kipsanga z roku 2013 (2:03:23). Do první stovky se vešli i žáci dalších dvou pardubických škol - ZŠ Staňkova a ZŠ Bratranců Veverkových.

Pořadatelem Dětského maratonu v Pardubicích se stalo město Pardubice, Rotary Club Hradec Králové a Hvězda SKP Pardubice. Celosvětová akce se koná již od roku 2008, kdy Rotary Club Frodsham Helsby začal pořádat World Marathon Challenge s cílem podpořit organizaci Save the Children, která pomáhá hladovějícím dětem. Závodu se účastní týmy dětí do 13 let, které štafetovým způsobem běží maratónskou vzdálenost 42.195 m. Týmy jsou ve složení 15 dívek, 15 chlapců a 1 kapitán (pravidla umožňují mít v týmu 26 – 35 závodníků). Závodníci si předávají štafetový kolík po 200 metrových úsecích. Projekt původně zaměřený na Velkou Británii se brzy rozšířil i do zahraničí a v roce 2012 uspořádal Rotary Club Hradec Králové Dětský maratón poprvé i na území České republiky.

Letos poprvé se běžel i v Pardubicích na Městském atletickém stadionu na Dukle. První úsek v délce 195 metrů přitom běželi náměstci pardubické primátorky František Brendl, Michal Koláček a Jiří Rozinek.

Výsledky závodu naleznete zde: http://1url.cz/EEEa

 

Miroslav Janovský
tiskový úsek