Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Zvoneček zavedl stravovací novinky - zeleninové misky i „mazací čtvrtky“

V polabinské Mateřské škole Zvoneček se personál školní jídelny, mnohdy ve spolupráci s učitelkami a rodiči, snaží vařit chutně a navíc zdravě.

svacinky2.jpg

„V loňském roce jsme se, jako školka, zapojili do programu Zdravý talíř, zúčastňujeme se nejrůznějších seminářů spojených se zaváděním moderních a zdravých trendů vaření a poté je uvádíme do praxe,“ říká vedoucí školní jídelny Jana Strýčková. Že to není kolikrát jednoduchý úkol, sladit vše s normami, spotřebními koši a hygienickými předpisy a v neposlední řadě samozřejmě i s dnešními cenami surovin, to si jistě každý umí představit. „Sestavit jídelníček, to je v dnešní době takové malé sudoku, kdy se musí sladit hlavní jídlo se správnou polévkou a ranní a odpolední svačinkou tak, aby po celý týden skladba jídelníčku splňovala spotřební koš, pestrost jídelníčku a hlavně, a to je nejdůležitější, aby bylo jídlo chutné pro mlsné jazýčky našich malých strávníků. Proto velice vítáme, že v naší školce funguje stravovací komise z řad rodičů, která namátkově chodí ochutnávat jak oběd, tak i svačinky,“ dodává Jana Strýčková, podle níž jsou tato objektivní hodnocení pouze pochvalná.

Jednou z dalších novinek, která začala od nového roku ve Zvonečku fungovat, jsou ovocné a zeleninové misky ve třídách. „Dříve děti dostávaly ovoce a zeleninu pouze jako přílohu ke svačinkám a k hlavnímu jídlu. Nyní jim dáváme plné ovocné a zeleninové misky během celého dne, a tak si mohou kdykoliv samy brát podle chuti,“ představuje tuto novinku vedoucí školní jídelny.

Co si ve čtvrtek namažu, to si sním…

Další novinkou, kterou již děti ve Zvonečku vzaly za svou, jsou tzv. „mazací čtvrtky“. V praxi to znamená, že si děti každý čtvrtek pod dohledem paní učitelky samy mažou svačinky, tedy pečivo s připravenou pomazánkou. Tím se mimo jiné učí samostatnosti a samoobsluze při jídle. Z mističky si samy nabírají pomazánku, kterou poté pečlivě a rozvážně mažou na připravený krajíc chleba či veky. Některé si dokonce ze zeleninové mísy vezmou rajče, papriku nebo okurek, dají si je na veku a druhou vekou vše přikryjí a mají hotovou bagetu. „Když si to takto děti samy namažou, tak to většinou i sní. Někdy se stává, že zejména některé holčičky chléb s pomazánkou moc nejedí, ale když si ho samy připraví, tak to minimálně ochutnají a alespoň párkrát si kousnou,“ říká se smíchem paní učitelka Ivana Kolaříková. „Její slova vzápětí potvrdila i šestiletá Anetka Fürbachová: „Když si to namažu sama, lépe si to vychutnám. Když mi totiž namaže chleba paní kuchařka, tak to někdy ani nesním,“ přiznala se sklopeným zrakem malá slečna.

Naprosté většině dětí „mazací čtvrtky“ nijak nevadí a mnohé se na ně dokonce velmi těší. „Vůbec mi nevadí, že si to musím sám mazat, jde mi to a namažu si pomazánky, kolik chci. Úplně klidně bych si svačinky mazal každý den,“ potvrdil šestiletý Honzík Kašuba, který však přesto v tomto doma ještě důvěru nedostal. „Doma mi svačinu maže mamka.“

Oblíbenou pomazánkou je zde uherská pěna. „Tahle ´salámová´ pomazánka je nejlepší, škoda, že není častěji,“ vyznala se Ela Filipová, která si rovněž bez problému veku sama namaže.

Pokud byste si mysleli, že si ve Zvonečku sami mažou svačinky jen předškoláci, jste na velkém omylu. Učí se to zde totiž i ty nejmenší děti! „Samozřejmě, že dětem trošičku pomáháme, ale jsou velmi šikovné a v žádném případě nejsou od pomazánky špinavé ani děti a ani stoly. Děti se na to těší a komu to náhodou nejde, tak mu trochu pomůžeme. Na to, že jim jsou tři až čtyři roky, to zvládají skvěle,“ chválí své děti paní učitelka Hana Kupcová.

Se všemi těmito novinkami je spokojena i vedoucí jídelny Jana Strýčková. „Všechny tyto novinky děti velice uvítaly, o čemž jasně mluví prázdné misky po svačinkách, vyjedené talíře po obědě a pochvaly od rodičů. Moc nás to těší a hlavně motivuje k dalšímu snažení,“ uzavřela Jana Strýčková.

Jan Šafář