Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

„Zpěváčci“ v AFI Paláci pomohli dobré věci

Zaplněný Kongresový sál v AFI Paláci viděl v lednu komponovaný pořad, který posluchačům neotřelou formou objasnil životní osudy českého hudebního skladatele Jaroslava Ježka. Výtěžek tohoto benefičního koncertu nazvaného Život je jen náhoda bude použit na zajištění služeb pro těžce zrakově postižené v Pardubickém kraji, zejména pak na podporu jejich vzdělávacích a sportovních aktivit.

koncert.jpg

Úvod celé benefice obstaral Dětský pěvecký sbor Zpěváčci, jehož členové jsou žáci čtvrté, šesté a deváté třídy polabinské Základní školy Prodloužená. A právě Zpěváčci pod vedením sbormistryně Moniky Kadlecové si pro tuto slavnostní chvíli připravili tři písně od Jaroslava Ježka: Stonožka, Šaty dělaj člověka a Ezop a brabenec. Ohlušující potlesk návštěvníků po jejich vystoupení byl pro pěvecký sbor tou největší odměnou. Přesto, že Zpěváčci nebyli zdaleka kompletní, vypořádali se s tím na výbornou. „Kosí nás chřipka. Normálně nás je dvaasedmdesát, ale teď nás zpívalo jen padesát. Dvacet žáků je nemocných,“ uvedla sbormistryně a zároveň učitelka zmíněné školy Monika Kadlecová, pod jejímž vedením již Zpěváčci získali mnoho ocenění nejen na regionální, ale i na celostátní úrovni.

V následujícím programu, ve kterém vystoupilo seskupení Corvus Quartet, zazněly další skladby Jaroslava Ježka napsané pro orchestr. Současně zde byl připomenut vývoj meziválečné populární i klasické hudby a Ježkova spolupráce se slavnou dvojicí Jiří Voskovec a Jan Werich.

Jan Šafář