Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Workshop se sportovním úspěchem aneb Zlato zůstalo doma!

Prestižní workshop fiktivních firem z projektu Studentské minipodniky severovýchod hostila ve středu naše základní škola. Do Pardubic se mimo dvou našich firem, Korálkování s.r.o. a redDot Agency, sjelo ještě pět dalších ze základních škol ve Stráži pod Ralskem, ze ZŠ Komenského v Trutnově a z obchodní akademie v Jánských lázních.

ZŠ Polabiny 2 Prodloužená

Akce odstartovala úderem 10. hodiny, kdy workshop zahájilo v jídelně školy vystoupení našeho pěveckého sboru Zpěváčci. Poté paní ředitelka Jana Smetanová nastínila program celého dne a následně předala slovo hostům z řad úspěšných pardubických podnikatelů. Ti pak pohovořili nejen o svých začátcích, ale rovněž o svých firmách či podnikání obecně. „Když půjdete v podnikání tzv. nahoru, buďte pokorní a trpěliví. Každého zdravte a za všechno děkujte. Když byste totiž šli zase někdy dolů, tak se vám to může hodit…,“ poradil školákům jedno ze svých kréd šéf firmy Bauset Jan Korejtko. Následně pak o svých, ne zrovna lehkých začátcích s vlastní rodinnou firmou pohovořil Alexandr Krejčíř. „Začínal jsem u tchána v garáži,“ řekl bez ostychu bývalý náměstek pardubického primátora, který děti zaujal svým zajímavým povídáním. Malé posluchače pak svým vyprávěním strhnul i výkonný ředitel firmy eBRÁNA Jiří Janků, který jim poutavou formou pověděl o svých pracovních začátcích, kdy jako student pracoval v Německu a posléze ve Spojených státech. Vtipně a odlehčeně popisoval nejen svá studentská léta, ale i chod své současné firmy.

Po tomto úvodu se všichni žáci přesunuli do učeben, kde si připravili prezentace svých fiktivních firem. Jejich představování začalo úderem půl druhé. Jako první se představila „domácí“ firma Korálkování s.r.o.. O té nejprve obecně pohovořila paní učitelka Julie Miletínová, která poté předala slovo dvěma ředitelkám této firmy – Michale Bozáňové a Natálii Jirákové. Zajímavé prezentace však předvedly i ostatní fiktivní firmy, které se středečního workshopu účastnily – Moudří doučovatelé, U včely a žihadla, Family Mountains, World Tour, REdesign a samozřejmě také i druhá „domácí“ firma z naší školy RedDot Agency pod záštitou panu učitele Pavla Doležala. „Tento workshop je spíše o předávání zkušeností a informací či o ukázkách jednotlivých firem. Zde se žádné výsledky nevyhlašují. Moc to zde není ani o obchodování, které je běžné třeba na veletrzích. Na workshopech se firmy spíše jen prezentují,“ vysvětlila paní učitelka Miletínová. „Dneska si jako firma moc nevyděláme,“ potvrdil se smíchem slova své kolegyně Pavel Doležal. „Tady se neobchoduje jako v Náchodě,“ připomněl pan učitel nedávný a pro naši školu úspěšný veletrh v Náchodě.

Ale jelikož nejen podnikáním je podnikatel živ, jakousi třešničkou na pomyslném dortu byl pro zúčastněné školy odpolední sportovní turnaj. Poté, co si žáci a potažmo jejich firmy vyměnili zkušenosti a „omrkli“ konkurenci, sešli se všichni v tělocvičně, kde se v jednotlivých družstvech utkali v přehazované. A tak zatímco si vedoucí minipodniků vyměňovali ve sborovně poznatky s vedením svých fiktivních podniků, „zaměstnanci a management“  jednotlivých firem sváděli tuhé boje pod vysokou sítí. Za ně pak ale byli náležitě odměněni.

Při odpoledním vyhodnocení workshopu dostaly všechny týmy z rukou paní ředitelky Jany Smetanové za své sportovní umění diplomy.  Nejen paní ředitelku, ale jistě i celou školu, může těšit, že v těžké konkurenci obstáli i žáci z našich dvou firem. Korálkování s.r.o obsadilo v přehazované druhé místo a redDot Agency dokonce celý turnaj vyhráli! Gratulujeme!

Jan Šafář