Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Naši budoucí prvňáčci vyrazili do školy. Nanečisto

Vyzkoušet si „opravdickou“ školu a zjistit, jak to vypadá ve školních lavicích, přišli ve čtvrtek odpoledne budoucí žáčci našich prvních tříd. Při akci „Kouzelná předškola“ zde měli rodiče s předškoláky výběr hned z pěti možností, přesně tolik prvních tříd totiž naše škola od příštího školního roku otevře. Rodiče s budoucími prvňáčky ve vestibulu osobně vítala paní ředitelka Jana Smetanová, která návštěvníkům pomáhala s orientací, aby všichni zamířili do třídy, kterou si vybrali.

ZŠ Polabiny 2 Prodloužená

Ukázkovou hodinu v budoucí hudební třídě vyučovala paní učitelka Kadlecová, ve dvou standardních třídách byly paní učitelky Novotná a Doležálková a ve dvou anglických se na děti těšily paní učitelky Slivková a Charvátová.

„Já vás všechny vítám v naší Kouzelné předškole, abychom si mimo jiné vyzkoušeli také to, jak se sedí v opravdové školní lavici,“ přivítala ve třídě své budoucí žáčky paní učitelka Monika Kadlecová, která se následně s každou holčičkou i s každým klukem osobně seznámila. „Děti, jak jistě víte, vy budete hudební třída, takže jedním z našich hlavních úkolů bude zpívání,“ řekla dětem paní učitelka Kadlecová a vzápětí se jich zeptala, jestli se už na zpívání těší. „Já ne,“ ozvalo se z jedné lavice. „Já nerad zpívám,“ řekl bez ostychu jeden z budoucích žáků hudební třídy, čímž rozesmál přítomné rodiče, tedy, pochopitelně, až na ty svoje… Paní učitelku to však rozhodně z míry nevyvedlo: „Společně budeme dělat všechno pro to, aby se ti zpívání zalíbilo,“ řekla.

Po úvodním seznámení začaly děti plnit svoje první školní úkoly. Paní učitelka pro ně připravila pohádku o Červené Karkulce. Rozdala dětem obrázky a také jim pak pohádku četla. Budoucí školáci pak podle toho jednotlivé obrázky skládali, aby vznikl celý příběh. Po následné kontrole paní učitelka všechny děti pochválila. „Teda, vy jste všechny tak šikovné, tento úkol jste zvládly na jedničku,“ řekla dětem paní Kadlecová.

Vyučovací hodina pak pokračovala psaním, respektive ovládáním tužky. „Budeme se učit číst, kreslit, zpívat, počítat a také psát,“ nastínila dětem paní učitelka a rozdala jim papír a tužky. Děti pak jedním tahem na pracovní papír nakreslily cestičku pro Červenou Karkulku.

Koncem vyučovací hodiny pak došlo i na překvapení pro rodiče. „My teď pošleme mamky a taťky na chvilku pryč, něco se společně naučíme a tím je pak překvapíme,“ řekla paní učitelka a spiklenecky na děti zamrkala. „Jů, rodiče jdou pryč, můžeme zlobit,“ ozvalo se z jedné z lavic. Zlobení se ale nekonalo. Když totiž rodiče opustili třídu, sedla si paní učitelka za klavír a začala děti učit tematickou písničku o Karkulce. Když se po chvilce rodiče do třídy opět vrátili, čekalo je překvapení. Děti jim totiž krásně sborově zazpívaly pohádkovou písničku, kterou se během této krátké chvíle naučily. Potlesk rodičů byl pro ně tou největší odměnou. „Tak jste, milí rodiče, právě viděli a slyšeli náš první koncert,“ řekla se smíchem paní učitelka Kadlecová a pozvala všechny na další hodinu „Kouzelné předškoly“, která se opět koná v naší škole příští čtvrtek. „Za týden si řekneme zase něco jiného o škole a naučíme se i další věci,“ naladila děti paní učitelka.

Jan Šafář