Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Klasika, May s Foglarem, ale i bible. To je školní knihovna

Je libo k přečtení či prohlédnutí cestopisy, klasiku, pohádky, přírodu, básničky či nějaké to dobrodrůžo? Pak stačí zavítat do naší školní knihovny. Žáci zde mají na výběr z více než tisícovky titulů nejrůznějších žánrů. O knihy a potažmo o celou naši knihovnu se starají paní učitelky Světlana Morávková a Zuzana Doležálková, které mezi knihami najdete vždy v pondělí a ve čtvrtek od 13 do 14 hodin.

ZŠ Polabiny 2 Prodloužená

„Největší zájem je mezi dětmi asi o encyklopedie a časopisy. Úplně nejvíc frčí Čtyřlístek,“ prozradila paní učitelka Doležálková, podle které však knihovnu navštěvují spíše mladší děti, tedy ty od první do páté třídy. „Pro ty úplně malé děti tady máme dětské knihy s obrázky a velkými písmeny, takže je mohou snáze číst. Každý si tady však svůj žánr najde,“ upřesnila paní učitelka, která společně se svojí kolegyní čas od času knihovnu doplní o nové tituly. „Vždycky se s paní Morávkovou poradíme, o co by tak byl asi zájem, popřípadě, když máme nějaké signály, co by děti chtěly v knihovně mít, tak jdeme do knihkupectví a tyto knihy koupíme,“ vysvětlila paní učitelka Doležálková.

Ve školní knihovně, která oproti loňsku změnila své prostory, si však lze vypůjčit i zahraniční literaturu. „Ano, máme zde na půjčení knihy v anglickém jazyce. Jsou to ale spíše dětské knížky s obrázky a jednoduchými frázemi. Jde spíše o takovou jednoduchou angličtinu,“ upřesnila třídní 3.B.

Knihy se ve školní knihovně půjčují na dobu jednoho měsíce, čili klasický systém „velkých“ knihoven včetně toho, že žáci zde mají rovněž tzv. kartičky čtenáře. „Knížky zapíšeme do kartiček a půjčujeme je na měsíc, když to ale někdo vrátí později, pokuty nedáváme,“ řekla se smíchem paní učitelka Doležálková. Podle ní toho ale děti nijak nezneužívají. „Vždy se snaží knihu do toho jednoho měsíce vrátit,“ řekla paní učitelka a dodala, že nejen žáci si zde půjčují knihy. „Kolikrát si tady půjčují i moji kolegové a kolegyně. Třeba když se jim nějaká kniha hodí k výuce, tak si ji zde vypůjčí a vezmou do třídy na hodinu,“ vysvětlila paní učitelka Doležálková.

V regálech, které jsou kvůli snazšímu vyhledávání autorů rozdělené podle abecedy, se dají najít i opravdu některé skvosty. Kromě klasiků Aloise Jiráska, Karla Čapka, Jaromíra Erbena či Josef Lady jsou zde k mání i „Mayovky“, „Foglarovky“ či „Verneovky“. Děti se tak mohou ponořit do příběhů s indiánským náčelníkem Apačů, mohou navštívit Tajuplný ostrov, strávit Dva roky prázdnin či Pět neděl v baloně nebo se mohou pokusit vyluštit Záhadu hlavolamu… Kromě těchto úchvatných dobrodružných románů však knihovna nabízí také encyklopedii ledního hokeje, povídání o Starověkém Římě nebo dokonce obrázkového průvodce nejčtenější knihou světa – Biblí. Rumcajs, kocour Mikeš či medvídek Pú jsou tady pak úplnou samozřejmostí.

Jan Šafář