Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Děti se učily jíst zdravě. S pomocí „Zdravé pětky“

Potravinová osvěta v podobě programu „Zdravá pětka“ se nevyhnula ani naší škole. Ve středu poprvé a pak i v následujících dnech povypráví lektorka Timona Čermáková našim dětem v jednotlivých třídách o tom, co je zdravé, co jíst, co pít a čemu se v jídelníčku raději vyhnout.

ZŠ Polabiny 2 Prodloužená

Ve středu tedy zavítala lektorka do třídy 3.C a nejprve děti seznámila s tzv. potravinovou pyramidou. „Víte děti, co znamená, že se program jmenuje Zdravá pětka? Protože základem je v tomto případě právě ta zmíněná pětka nebo-li je dobré pětkrát denně jíst, minimálně pětkrát denně pít a rovněž pětkrát denně jíst ovoce či zeleninu,“ vysvětlila paní Čermáková a upřesnila, že jídlo by se mělo denně opakovat zhruba po dvou a půl či třech hodinách. „Pravidelné stravování je totiž jedna z nejdůležitějších věcí,“ dodala.

Po obecném seznámení s tím, jaké druhy pečiva či masa jsou zdravé, došlo i na dotazy, se kterými si třeťáci vesměs poradili na výbornou. „Jaká potravina nám dává sílu? Co je důležité pro svaly?,“ ptala se lektorka. „Maso a vajíčka,“ věděly děti. Naprostá většina už slyšela i to, že pro růst kostí jsou vhodné bílkoviny a hlavně mléčné výrobky obsahující vápník.

Paní lektorka si pak s dětmi povyprávěla o tom, co snídají a hlavně to, že snídaně je vůbec to nedůležitější, co bychom měli sníst. „Cereálie a jogurty,“ volaly děti. Na tom se s paní lektorkou shodly. Ta jim pak také řekla, ze které mouky respektive z kterého obilí je nejzdravější pečivo či které sýry jsou zdravé a nebo třeba i to, kolik vajíček by měly desetileté děti sníst za týden. Většina dětí se rovněž pochlubila tím, že na jejich jídelníčku nechybí ryby, což paní lektorka ocenila. „Já vím, že v Americe jedí hamburgery z přepáleného tuku,“ nechala se slyšet jedna z holčiček, což jí paní lektorka nijak nevyvracela. „Ano, většina Američanů jí opravdu nezdravě. A pak jsou tlustí a určitě nejsou úplně zdraví,“ přešla lektorka k jednoznačně nezdravým potravinám. „Naprostou hrůzou jsou sladké limonády, jako je Coca-Cola, Sprite, Fanta a další. Je v nich nejen spousta cukru, ale i chemie,“ vysvětlovala dětem paní lektorka a radši jim doporučila neslazené bylinkové či ovocné čaje a nebo vodu s citronem. „Součástí zdravého stravování je však, pochopitelně, i zdravý životní styl. To znamená cvičení a sport vůbec,“ hovořila dále paní lektorka Čermáková.

Po hodině teorie přišly na řadu i názorné ukázky. Děti se rozdělily na čtyřčlenné skupinky a začaly mezi sebou soutěžit v tom, co se během první hodiny naučily. Paní lektorka rozdala do jednotlivých skupinek magnetické tabulky a děti pak pomocí magnetků vyplňovaly, jaké potraviny jsou zdravé a jaké jsou méně zdravé či úplně nezdravé.

Soutěž družstev pak pokračovala tím, že zástupci jednotlivých skupinek šli k tabuli, zavřeli oči a paní lektorka jim do úst vkládala kousky ovoce a zeleniny a děti měly hádat, o který druh jde. I v tomto případě naprostá většina žáků uhádla, i když se našli i tací, co si spletli hroznové víno s rajčetem… Další body do soutěže pak děti dostaly i za to, když se zavřenýma očima poznaly, co pijí. Paní lektorka jim do plastikových kelímků nalila Coca-colu, mléko, vodu, čaj a šťávu a děti, jako zkušení degustátoři, poválely tekutinu po jazyku a pak se svěřily lektorce. „Prošli“ všichni, pouze jedna dívenka váhala mezi čajem a šťávou. Další děti pak, aniž by se dívaly, poznávaly ovoce a zeleninu po hmatu. Zde problém nebyl, a to nejen při poznávání ananasu, ale ani jablka či pomeranče.

Závěrem pak paní lektorka rozdala do každé skupinky misku s ovocem a zeleninou a děti měly na prkénku sestavit z těchto potravin jakýkoliv obrázek. A protože se fantazii meze nekladly, vznikl například obličej, který měl oči z plátků okurky, nos z jahody a ústa z kuliček hroznového vína. V mnoha výtvorech však nechyběly ani celé postavičky. A to všechno si pak děti mohly sníst!

Nakonec pak třeťáci dostali od paní lektorky za svoji píli vysvědčení, na kterých ale byly paradoxně od shora dolů samé pětky. „To neznačí oznámkování vašich vědomostí, to je pouze připomínka toho, že základem zdravého stravování je ona magická pětka – tedy, že je dobré 5x denně jíst, 5x denně pít a 5x denně jíst ovoce a zeleninu.,“ vysvětlila lektorka Timona Čermáková, která zároveň děti moc pochválila za jejich pozornost a hlavně za znalosti.

„Škola zdravé 5“ je určena pro žáky 1. stupně základních škol. Program seznamuje žáky s 5 základními zásadami zdravého stravování – správným složením jídelníčku, ovocem a zeleninou, pitným režimem, zásadami hygieny a bezpečnosti potravin a přípravou zdravé svačinky. Na každé téma je připraven soutěžní úkol, který plní žáci rozdělení do skupinek a pro svůj tým tak sbírají „pětky“. Na závěr si odnesou vysvědčení a dárečky Zdravé 5. Výuka probíhá v prostorách školy, ideálně ve třídách.

Jan Šafář