Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Tyršovy sady: Město žádá o odklad termínu, nechce přijít o evropskou dotaci

Vedení města jedná s Regionální radou Severovýchod o posunutí termínu, do něhož musí požádat o proplacení evropských dotací na rekonstrukci Tyršových sadů. Dodavatel stavbu nedokončí podle harmonogramu, neboť mu chybí materiál na obložení schodů, po nichž se do parku vchází. Předpokládá, že práce dokončí v září. Pokud město odklad nezíská a o dotace z evropských fondů přijde, bude uplatňovat náhradu škody na dodavateli stavby třeba i soudně.

znak v dlažbě 2

Společnost BaK měla podle smlouvy dokončit revitalizaci parku do konce června. V současné době práce finišují, s výjimkou obou schodišť ze Sukovy ulice, která mají být obložena žulou. „Subdodavatel firmu BaK uvedl v omyl, když opakovaně tvrdil, že dlažba objednaná v zahraničí je na cestě do České republiky. Nyní je jasné, že ji neobjednal a rekonstrukce nebude dokončena ve stanoveném termínu. Dodavatel stavby firma BaK už podal na svého subdodavatele trestní oznámení. My nyní děláme vše proto, aby město, kvůli nezodpovědnosti subdodavatele, nepřišlo o evropské dotace.  Jednáme s regionální radou, žádáme o prodloužení termínu na podání žádosti o dotace až do 30. září. Město rozhodně nebude platit za chyby jiných,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. „Pokud bychom však o podporu EU přišli, budeme náhradu vymáhat právní cestou na zhotoviteli stavby,“ dodal. „Chtěl bych také obyvatele Pardubic poprosit o trpělivost, Tyršovy sady zatím zůstanou pro veřejnost uzavřeny,“ doplnil ještě primátor Charvát. 

Ostatní práce v parku budou dokončeny nejpozději v polovině července. Pak se bude čekat na obklady schodišť.  „Park zůstane uzavřen, proúčtujeme všechny dosavadní náklady na jeho obnovu a požádáme o část dotací. Stavbu ale nepřevezmeme, dokud nebude kompletní,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková. 

Regenerace Tyršových sadů přijde zhruba na 105 milionů korun. Revitalizace podzámeckého parku přijde zhruba na 88 milionů korun, z toho asi šest milionů bude stát dlažba a obklad schodiště, kvůli kterým město musí žádat o odklad termínu. „Na revitalizaci Tyršových sadů máme schválenou dotaci z evropských fondů. Měla by činit až 85 procent uznatelných nákladů,“ řekl námětek primátora zodpovědný za dotace Jan Řehounek. Souběžně s obnovou parku je revitalizován podzámecký biotop a budován pro park nezbytný objekt občanské vybavenosti, tedy kavárna se sociálním zázemím pro návštěvníky parku. Celkem tyto dvě akce budou stát necelých 17 milionů korun, hradí je město z vlastního rozpočtu tak, jak bylo stanoveno při startu projektu revitalizace Tyršových sadů.

 

Nataša Hradní
Tiskový úsek