Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Špice by mohla být olympijským parkem

Pardubický park Na Špici, který v minulém týdnu získal ocenění Stavba roku Pardubického kraje, by si mohl přičíst další triumf a stát se olympijským parkem při XXXI. letních olympijských hrách, které se budou konat od 5. do 21. srpna 2016 v brazilském Rio de Janeiru. Záměr zapojit se do projektu Českého olympijského výboru na zřízení regionálních olympijských parků schválila rada města.

Olypijský paark Špice

„Považuji za náš velký úspěch a příležitost, že se nám podařilo v konkurenci celé republiky dostat do výběru ČOV mezi tři či čtyři města, která mají možnost olympijský park hostit. Je to další důkaz, že jsme městem sportu. V průběhu listopadu chceme mít jasno o celkovém rozpočtu této organizačně velmi náročně akce. Nedovedu si představit lepší reklamu a lákadlo pro turisty,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký a poukázal na nízkou návštěvnost Pardubic turisty v letních měsících.

Pardubice již připravují podrobnější koncept olympijského parku, který chtějí založit na spolupráci s místními sportovními kluby a na historickém odkazu Výstavy tělesné výchovy a sportu republiky Československé, jejíž 85. výročí si město v příštím roce připomene. 

Srdcem Rio olympijského parku by měl být právě park Na Špici, včetně loděnice. „Se zástupci Českého olympijského výboru jsme si tuto lokalitu prošli. Je podle nás ideálním místem, kde by lidé mohli společně fandit olympionikům, ale také aktivně sportovat. V parku a v jeho bezprostředním okolí by zároveň měly probíhat turnaje, závody, exhibice a sportovní eventy se zapojením široké veřejnosti. Rádi bychom navázali užší spolupráci i s místními podnikateli,“ nastínil základní obrysy náměstek Rychtecký. Stejně jako v Olympijském parku na Letné k zimní olympiádě v Soči budou mít lidé možnost sledovat přenosy přímo z olympiády. 

V tom, zda olympijský park v příštím roce v Pardubicích vyroste, by mělo být jasno koncem roku.

 

Nataša Hradní
tiskový úsek