Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Park Na Špici je stavbou roku 2015

Park Na Špici se těší nejen přízni a obdivu návštěvníků, ale také odborníků z řad stavitelů a architektů. Získal ocenění Stavba roku Pardubického kraje za rok 2015. Obstál v konkurenci 23 přihlášených staveb, v kategorii Stavby inženýrské a dopravní, veřejná prostranství, v níž se o titul udělovaný odbornou porotou jednou za dva roky ucházelo osm staveb. Investorem projektu Pavla Joby a Jakuba Havlase z Ateliéru M 1 bylo město Pardubice, které pro něj získalo finanční podporu z evropských fondů.

Park Na Špici

„Vítězství parku Na špici mě velmi potěšilo, i proto že se jednalo o verdikt odborné poroty a navíc ve velmi silně obsazené kategorii staveb. Je to ocenění práce všech, kteří se na revitalizaci parku podíleli. Je to i vzkaz  nám, obyvatelům Pardubic, že tu máme něco, čeho bychom si měli vážit,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát. 

Park Na Špici prošel v roce 2014 rozsáhlou obnovou. Kromě úprav zeleně a cest zde byl postaven pavilon se sociálním zázemím, terasou, klubovnou a grilem, přibyly venkovní tělocvičny a dětské hřiště. Zároveň byla vybudována lávka přes Chrudimku, loděnice a následně cesta podél řeky, díky níž je park propojen s Tyršovými sady a pardubickým zámkem. Dnes, necelý rok po dokončení, je park jednou z nejvyužívanějších rekreačních zón v Pardubicích. 

 „Díky použití přírodních materiálů, zachování původní vzrostlé zeleně a citlivému zasazení vybudovaných stavebních prvků do vymezeného prostoru působí park velmi přirozeně, vlídně a harmonicky,“ hodnotil stavbu místopředseda poroty Radim Loukota. Porota ocenila i to, že projekt využil potenciál obou řek, na jejichž soutoku se park nachází. Lidem nabídl nový most přes Chrudimku, posezení na soutoku, plovoucí mola a nad nimi široké schody vedoucí až do vody.

Krajské město tak má v krátké době již třetí stavbu ceněnou odborníky i veřejností. V minulém ročníku titul získala rekonstrukce staré budovy Univerzity Pardubice na náměstí Legií oceněná také cenou GrandPrix architektů za rok 2009. V roce 2010 titul Stavba roku získalo Administrativní centrum Vinice.

Nataša Hradní
tiskový úsek